person_addDołącz loginZaloguj się
Facebook Instagram

Sarkopenia może mieć wiele twarzy

Sarkopenia to postępujące i uogólnione zaburzenie mięśni szkieletowych, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych, takich jak upadki, złamania, niepełnosprawność fizyczną i śmiertelność.


Dysfagia sarkopeniczna

W ostatniej dekadzie coraz więcej uwagi poświęca się dysfagii sarkopenicznej. Po raz pierwszy użyto tego terminu w 2012 r. W jednym z badań dowiedziono, iż niskie wartości obwodu mięśni ramienia wiązały się z zaburzonymi funkcjami połykania1. Zatem sarkopenia nie tylko odnosi się do utraty masy i siły mięśniowej kończyn, ale także obejmuje mięśnie biorące udział w połykaniu. Pojawia się jednak problem z rozróżnieniem presbyfagii z faktyczną dysfagią sarkopeniczną2.

Ponadto, ryzyko dysfagii sarkopenicznej zwiększa się w przypadku współistnienia niedożywienia, ale także istniejącej już dysfagii, która także może indukować niedożywienie i sarkopenię. W jednym z badań dowiedziono, iż sarkopenia istotnie wpływała na mięśnie biorące udział w żuciu, a także siłę nacisku języka3. U osób starszych z dysfagią zdiagnozowano sarkopenię. Niski indeks mięśni szkieletowych stanowił czynnik ryzyka zabu...

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

dr n. o zdr. Magdalena Milewska

czytam artykuły

Adiunkt w Zakładzie Żywienia Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Autorka wielu publikacji naukowych i programów edukacyjnych.