person_addDołącz loginZaloguj się
Facebook Instagram

Zalecenia żywieniowe w radioterapii nowotworów – wpływ diety na przebieg leczenia

Radioterapia, choć stanowi podstawową metodę leczenia nowotworów, wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi, które mogą wpływać na stan odżywienia pacjenta. Odpowiednie przygotowanie żywieniowe przed terapią, indywidualizacja diety w trakcie leczenia oraz monitorowanie diety po zakończeniu radioterapii mają kluczowe znaczenie w poprawie skuteczności leczenia, minimalizowaniu powikłań i wspieraniu rekonwalescencji.


Radioterapia jako miejscowa metoda leczenia nowotworów odgrywa istotną rolę zarówno w terapii radykalnej, jak i paliatywnej. W zależności od obszaru naświetlania może prowadzić do różnych działań niepożądanych, takich jak dysfagia, suchość w jamie ustnej, biegunki, zaparcia czy zaburzenia wchłaniania. Odpowiednie przygotowanie żywieniowe przed rozpoczęciem leczenia oraz wczesna interwencja dietetyczna są kluczowe w minimalizowaniu tych skutków, poprawie tolerancji terapii i utrzymaniu optymalnego stanu odżywienia. Przekłada się to zarówno na skuteczność leczenia onkologicznego, jak i na jakość życia pacjentów1,2.

Radioterapia jako miejscowa metoda leczenia nowotworów odgrywa istotną rolę zarówno w terapii radykalnej, jak i paliatywnej. W zależności od obszaru naświetlania może prowadzić do różnych działań niepożądanych, takich jak dysfagia, suchość w jamie ustnej, biegunki, zaparcia czy zaburzenia wchłaniania. Odpowiednie przygotowanie żywieniowe przed rozpoczęciem leczenia oraz wczesna interwencja dietetyczna są kluczowe w minimalizo...

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

dr n. o zdr. Karolina Janion

czytam artykuły

Dietetyk specjalizująca się w żywieniu w chorobach nowotworowych i w żywieniu klinicznym, wykładowca akademicki w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach oraz dietetyk w Katowickim Centrum Onkologii. Współautorka licznych publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach zagranicznych i krajowych.