person_addDołącz loginZaloguj się
Facebook Instagram

Czym jest protokół ERAS i jakie miejsce pełni w nim leczenie żywieniowe

Zabiegi u niedożywionych pacjentów onkologicznych skutkują większym ryzykiem powikłań. Zasada jest jedna: lepiej odroczyć zabieg i przygotować pacjenta żywieniowo niż operować w trybie planowym pacjenta niedożywionego. Pacjent zyska więcej, jeżeli będzie odpowiednio przygotowany do zabiegu niż gdy będzie zoperowany dwa do trzech tygodni wcześniej.


Wywiad z dr hab. n. med. prof. UM Przemysławem Matrasem, prezesem Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, chirurgiem, kierownikiem Zakładu Żywienia Klinicznego UM w Lublinie i Ośrodka Leczenia Żywieniowego USK nr 4 w Lublinie.

Wywiad z dr hab. n. med. prof. UM Przemysławem Matrasem, prezesem Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, chirurgiem, kierownikiem Zakładu Żywienia Klinicznego UM w Lublinie i Ośrodka Leczenia Żywieniowego USK nr 4 w Lublinie. „Leczenie Żywieniowe”: Czym jest protokół ERAS? Przemysław Matras: Protokół ERAS to kompleksowy program opieki okołooperacyjnej, który ma na celu poprawę wyników leczen...

Chcesz przeczytać więcej?

Pełna treść artykułu, wraz z załącznikami do pobrania, dostępna jest dla prenumeratorów czasopisma, po zalogowaniu się.


O autorze

dr hab. n. med. prof. UM Przemysław Matras

czytam artykuły

Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego. Specjalista chirurgii ogólnej i żywienia klinicznego. Ukończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny). Wieloletni pracownik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W latach 1995-2022 pracował w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Żywienia Klinicznego UM w Lublinie. Od 1996 roku związany z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym (dawniej Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny) Nr 4 w Lublinie, gdzie nadal pracuje na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego. Od 2005 roku kieruje Ośrodkiem Leczenia Żywieniowego USK Nr 4 w Lublinie.